Boyun ağrılarında GTOS terapi nasıl etki eder?

Boyun ağrısı çok sık gözlenen ve GTOS terapiye sık başvuru alınan bir şikayettir. Boyun ağrılarının altında pek çok farklı neden yatabilir. En sık rastlanan nedenlerin başında modern yaşam şekline bağlı olarak bilgisayar ve telefon başında geçirilen fazla zamana bağlı duruş bozuklukları ve hareketsizlik sayılabilir. Özellikle masa başında çalışan kesimde boyun ağrıları ve boyun tutulmalarının yaygın olmasının önemli bir nedeni uzun süre aynı pozisyonda ve yanlış duruş şekli ile uygun aralıklarla işe ara verilip egzersiz yapılmamasıdır. Elbette boyun ağrılarının altında fıtık, kireçlenme, sinir sıkışması gibi rahatsızlıklar da yatıyor olabilir. Bunlar da oldukça yaygın görülen boyun ağrısı nedenleridir.

Boyun ağrıları zaman zaman gelip geçici olabilirken kimi vakalarda kronik hale gelebilmekte ve yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Boyun ağrısına çoğunlukla kolda uyuşma, karıncalanma, elektrik çarpması hissi de eşlik edebilir. Bazı vakalarda şikayetler baş dönmesine de varabilmektedir. Boyun ağrılarının kronik hale gelmesi durumunda mutlaka hekiminize danışın. Geçmeyen ağrı şikayetlerinin giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri de GTOS terapidir ve ağrılara iki seansta son verebilmektedir.

Bir yaralanma ya da travma sonrası meydana çıkmayan, doktor tarafından herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilmeyen boyun ağrıları dinlenme, sıcak / soğuk kompres, masaj ya da duruşu düzeltmek gibi önlemlerle giderilebilir. Ödem olduğunda ilk iki hafta soğuk, ödem geçtiğinde sıcak kompres yapılması önerilir. Bu önlemler kas gerginlikleri, spazm, ödem gibi oluşumları gidermek ve sonuç olarak ağrıyı azaltmak için etkili olabilir. Ancak bu yolla her zaman kalıcı başarı sağlanması da mümkün değildir.

Duruş bozukluğu, hareketsizlik, fıtık gibi nedenlere bağlı olarak oluşan boyun ağrılarında GTOS terapi, hedeflenen bölgeye doğru bası ve titreşimlerin uygulanması yoluyla ağrıları giderebilmektedir. Boyun ağrıları kimi vakalarda omuz, kol, hatta sırt ve bel bölgesine kadar yayılabilmekte, GTOS terapi ve ardından takip edilecek kişiye özel egzersiz programı ile tüm bu bölgelerde ağrı şikayetleri kalıcı olarak yok edilebilmektedir.

GTOS terapi, boyun ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. GTOS terapi fizyoterapist tarafından kullanılan özel bir cihaz yardımıyla uygulanır. Bu cihaz herhangi bir ısı, ışın yaymaz, iğne, ilaç gibi rahatsız edici içerikler barındırmaz ve dolayısıyla herhangi bir yan etkisi de yoktur.

Boyun ağrısı şikayetiyle fizyoterapistimize başvuran kişilere uygulanan GTOS terapiyi bir nevi gelişmiş masaj uygulaması gibi düşünebilirsiniz. Akut ya da kronik boyun ağrıları ve boyun tutulmalarının giderilmesinde GTOS terapi sorunlu bölgeye yollanan titreşimlerle yüzde 90’larla ifade edilen büyük oranda rahatlama sağlar. GTOS terapinin ardından kişinin varsa duruşa ya da hareketlerine ilişkin yanlışları düzeltmeye yönelik öneriler verilir, ayrıca fizyoterapist tarafından kişiye özel egzersiz programı oluşturularak rahatlamanın kalıcı olması sağlanır.

Leave a reply