Evden çalışırken ağrı yaşamamak için…

Tüm gün bilgisayar başında olup da ağrı şikayeti çekmeyen var mı? Özellikle evden ve masa başı çalışma ağrı şikayetlerimizi iyiden iyiye artırdı. Peki nelere dikkat etmeliyiz ki masa başında geçirdiğimiz süre boyunca ağrılarımız tetiklenmesin? Fizyoterapist yanıtlıyor.
1- Çalışmamızın olmazsa olmazları diz üstü bilgisayarları kullanma şeklimiz. Birçoğumuz kanepede, kucağımıza, boynumuzu yere doğru eğerek ve dik oturmayarak saatlerce bilgisayar ekranına bakıyoruz. Omurgamız bunu tolere edebilecek bir yapıda değil ve sağlığımız bu şekilde bozulabilir. Diz üstü bilgisayar ekranlarını yüzümüzün tam karşısında olacak şekilde yükselterek dik bir pozisyonda oturarak vücut sağlığımızı korumaya çalışmalıyız.
2- 60 dakikaya 5 dakika kuralı. Her 60 dakikanın 5 dakikasını ev içinde küçük yürüyüşler ya da basit ancak etkili esneme – germe egzersizlerine ayırmamız omurga sağlığınızı koruyup ağrılardan kurtulmanız için son derece etkili.
3- El bileği sağlığı. Ellerimiz bizim hayatta en çok kullandığımız organlarımız. Peki evden çalışırken onlara yeterince dikkat ediyor muyuz? Ellemizi destekleyecek özel fare altlıkları kullanmak ya da elinizin altına koyabileceğiniz küçük rulo havlularla destek sağlamak bilekteki sinir sıkışması gibi son derece tehlikeli ve tuzak rahatsızlıkları önleyebilir.
4- Aynı anda birden fazla işle uğraşmak zorundasınız, haliyle elleriniz doluyken telefonu yanlış tutmak zorunda kalabilirsiniz. Boyun sağlığını riske atan bu pozisyondan kaçınarak ellerinizle telefonu kavramanız gerekir.
5- Kendinize ve omurganıza bir iyilik yapın ve ergonomik bir çalışma sandalyesi edinin. Eğer bunu temin edebilecek durumda değilseniz bel ve boynunuzu gerekli yastık destekleri ile koruduğunuzdan emin olun.

Leave a reply