BOYUN AĞRISI Nedir?

Boyun ağrısı neden olur?
Boyun ağrısı düzleşme, fıtık, sinir sıkışması gibi hastalıklara bağlı olarak gelişebilir.

Peki hastalıklar için risk faktörleri nelerdir❓
? Duruş bozukluğu
? Obezite
? Sigara
? Tekrarlayan ağır kaldırma
? Masa başı çalışma
? Ağır spor antrenmanları

? Fizyoterapistler hareket uzmanlarıdır.
? Çeşitli terapi teknikleri kullanarak ve hastayı eğiterek ağrıyla başa çıkabilir ve yaşam kalitesini artırabilirler.

Boyun düzleşmesi egzersizle geçer mi?

Fizyoterapi tekniklerinden de yararlanılan doğru ve düzenli egzersizle desteklenen tedavilerle boyun düzleşmesi ağrılarının geçmesi mümkündür.

Boyun düzleşmesinde cerrahi tedaviye çok nadiren gerek kalmaktadır.

GTOS terapi ve manuel terapi kombinasyonuyla minimum iki seansta boyun düzleşmesine bağlı ağrı şikayetlerinizden, fizyoterapist desteği alarak kalıcı olarak boyun düzleşmesinden kurtulabilirsiniz.

Boyun düzleşmesi genellikle doğru egzersiz programı ve küçük bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile giderilebilmektedir.

Sağlık ertelemeye gelmez. Boyun düzleşmesi olan bireyler başlangıç aşamasında aldıkları fizyoterapi desteğine genellikle iyi yanıt verirler.

Boyun düzleşmesine şiddetli ağrı da eşlik ediyorsa öncelikle GTOS terapi ile ağrı giderilerek ardından manuel terapi, kinezyo bantlama ve fizyoterapist eşliğinde egzersiz programı ile etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Boyunda sinir sıkışmasına bağlı ağrı için GTOS terapi uygulaması

Boyundaki sinir sıkışmasının ortaya çıkardığı yakınmaların başında boynun yanı sıra kola, omza ve hatta göğse yayılan ağrı gelir. Bu tabloya el ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü eşlik edebilir. İleri vakalarda ellere koordinasyon kaybı görülebilir.

Boyundaki sinir sıkışması nedeniyle oluşan ağrıyı gidermek için uyguladığımız GTOS terapinin yanı sıra boyunda manuel terapi, boyun hareketleri ve egzersizlerle bu hastaların yaşam kalite ve konforunu artırabilmekteyiz. Hastalığın seyrinin zorunlu kıldığı durumlarda ise cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Boyundaki bu şikayetler nedeniyle hangi tedavi uygulanırsa uygulansın hastanın muhakkak düzenli olarak boyun egzersizleri yapması ve boyun koruma prensiplerine uyması gerekir.

Hakkındaki Yazılar

  • Boyun düzleşmesi hastalarına yönelik uygulamalarınız nelerdir?

    Boyun düzleşmesi hastalarına yönelik uygulamalarınız nelerdir?

    Boyun düzleşmesini ciddiye almamız gerekiyor. Çünkü boyun düzleşmesinden bir sonraki aşama boyun fıtığı. Boyun fıtığı da daha sonraki aşamalarda kollar uyuşma, ağrı, hatta omuzlara ve sırta inen ağrı tabloları sergiliyor. Peki biz boyun düzleşmesi hastalarında ne yapıyoruz? Öncelikle boyun düzleşmesine sebep olan harekete katılmayan üst servikal omurları harekete dahil etmeye, onlara eski biyomekanik hareketleri geriRead more

  • Boyun ağrılarında GTOS terapi nasıl etki eder?

    Boyun ağrılarında GTOS terapi nasıl etki eder?

    Boyun ağrısı çok sık gözlenen ve GTOS terapiye sık başvuru alınan bir şikayettir. Boyun ağrılarının altında pek çok farklı neden yatabilir. En sık rastlanan nedenlerin başında modern yaşam şekline bağlı olarak bilgisayar ve telefon başında geçirilen fazla zamana bağlı duruş bozuklukları ve hareketsizlik sayılabilir. Özellikle masa başında çalışan kesimde boyun ağrıları ve boyun tutulmalarının yaygınRead more