KİREÇLENME Nedir?

Kireçlenme ya da tıp dilindeki adıyla osteoartrit, dünya çapında milyonlarca insanın yaşadığı kronik bir eklem rahatsızlığıdır. Kemiklerin uçlarını çevreleyen kıkırdak dokunun zamanla aşınması, yıpranması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Zaman içerisinde kötü gidişatlar gerçekleşebilir, kemikler parçalanabilir ve eklem içinde birikmeye başlayabilir. Bu vücutta iltihabi bir süreci ve devamında ağrı ataklarını ortaya çıkarır.

40 yaş üstündeki bireylerde görülme sıklığı artmakla beraber, ağır yük taşımak gibi fiziksel hareketlerde bulunan insanlarda da çok sık rastlanılmaktadır. Eklem kireçlenmesi, eklem hastalıkları yaşanmasının önündeki en büyük sebeptir. Kireçlenmeden esas etkilenen eklemleriniz; diz, kalça, bel, boyun, başparmak eklemleridir.

Yaşın artması, obezite probleminin var olması, eklemlerin aşırı kullanımı ve genetik yatkınlık gibi faktörlerle risk ihtimali oldukça artmaktadır.

Hareket halinde kireçlenme ağrıları daha fazla hissedildiği için hastanın dinlenmesi kendini fazla yormaması, ağırlığa maruz kalacağı hareketlerden kaçınması tavsiye edilir.

Kireçlenme Nedenleri Nelerdir?

Kireçlenme, eklemlerinizi çepeçevre saran kıkırdak dokunun aşınmasıyla ortaya çıkan bir problemdir. Ve bu doku tamamen aşındığı takdirde, kemik kemiğe sürtünme noktasına kadar gelebilir.

Obezite sorunu, sporcu yaralanmaları, kalıtımsal etkiler, eklemlerin aşırı kullanımı, yaş gibi faktörler kireçlenmeye neden olmaktadır.

İdeal kilonuzu koruduğunuz takdirde, diz, kalça ve belinizde oluşabilecek kireçlenmenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kilo kaybı kireçlenmenin ilerlemesini azaltabilir. Sporcu yaralanmalarında kireçlenme gelişme riski oldukça fazladır.

Kıkırdak yapımında genlerden kaynaklı kalıtsal bir sorun mevcut olduğunda bu eklemlerin daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bazı eklemlerin aşırı derecede fazla kullanımı kireçlenme riskini hayli artırmaktadır.

Yaşınız arttıkça kireçlenme problemi yaşama ihtimaliniz de eş zamanlı olarak artmaktadır.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme oldukça sinsi bir hastalıktır. Belirtiler yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Hangi eklemin, hangi oranda etkilendiğine bağlı olarak belirtiler farklılık gösterir.

Kireçlenme Semptomları

Ağrı: Eklemlerde hareket ederken ya da hareketin sonrasında meydana gelen ağrılar.

Sertlik: Sabahları uyandığınızda ya da uzun süre hareketsiz kaldığınızda eklem sertliği probleminden muzdarip olabilirsiniz.

Hassasiyet: Eklemlerinize ve çevre bölgelerine hafif bir baskı uygulandığında bile o bölgenin hassasiyetini hissedebilirsiniz.

Esneklik kaybı: Eklemlerinizi eskisi gibi esnek bir biçimde hareket ettiremeyebilirsiniz.

Gıcırtı sesleri: Ekleminizi hareket ettirdiğinizde, gıcırdama, çatırdama seslerini işitebilirsiniz.

Şişkinlik: Eklemlerinizin çevresinde hafif şişkinlik gözlemleyebilirsiniz.

Bu gibi belirtilerin devamlılığı ev işlerini, günlük rutinlerinizi yapmanızı sekteye uğratacaktır. Normalde çok basit olarak baktığımız işleri yapmak sizin adınıza bir işkence haline gelebilir. O yüzden belirtilerin devamında daha kötü hastalıklara neden olmaması için hızlı aksiyon almak adına doktorunuzla iletişim kurmanız büyük önem arz etmektedir.

Kireçlenme Vücudun Hangi Bölgelerini Etkiler?

Kireçlenme, bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi gibi yük altında çalışan eklemlerde daha sık rastlansa da omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene kemiğinde bile rastlanılabilir.

Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın en önemli belirtisi ağrıdır. Bu ağrılar hastanın dinlenmesi sonucu azalma gösterir. İleri yaşlarda görülen kireçlenmenin ağrıları kalıcı ve olabilir ve dayanılmaz bir hal alabilir. Ve günlük ritüellerinizi yapmanız zorlaşıp, işlev kayıplarına kadar sebebiyet verebilir.

Gtos İle Tedavisi Nasıldır?

Kireçlenme geri döndürülemez bir rahatsızlıktır fakat tedavi yöntemleri ile ağrılarınızı azaltabilir ve daha iyi hareket etmeniz sağlanabilir ve hastalığın ilerlemesi engellenebilir. GTOS terapisi kireçlenmeye bağlı ağrılar için çözüm olabilir. Ağrı şikayetlerinin giderilmesinde bilinen en etkili yöntemlerden biri olan GTOS terapi, kireçlenmeye bağlı ağrıların giderilmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Kireçlenme ağrılarında GTOS terapi uygulaması çoğunlukla iki seansta hızlı ve etkili biçimde ağrıyı giderebilmektedir. Kireçlenme ağrıları için yapılan GTOS terapi uygulamasının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hakkındaki Yazılar

 • Vücudunuzdaki ağrılarla başa çıkmanın 10 yolu

  Vücudunuzdaki ağrılarla başa çıkmanın 10 yolu

  NED Mavişehir Sağlıklı Yaşam Merkezi Günümüzde yaygın olarak benimsenen hareketsiz yaşam şekli, sağlıksız beslenme, stres, ekran başında uzun zaman geçirme gibi alışkanlıklara bağlı olarak gelişen pek çok rahatsızlık var. Bunların başında ağrı şikayetleri geliyor. Ağrı şikayetleri çoğu kez ağrı kesicilerle baskılanmaya çalışılsa da sırt ağrısı, omuz ağrısı, bel ağrısı, kas ve eklem ağrısı gibi şikayetlerRead more

 • Semra Hanım boyun ağrılarına veda etti

  Semra Hanım boyun ağrılarına veda etti

  Kemik erimesi, kireçlenme vardı. Boyun ağrısından dolayı burayı İnternet’ten görmüştüm. Başvurdum. İyi geldi bana. Şimdi hareketler yapıyorum, güzel oldu. Ağrılarım iyidir, geçti ağrılarım.Read more

 • Kireçlenmede GTOS terapinin yeri nedir?

  Kireçlenmede GTOS terapinin yeri nedir?

  Kireçlenmede GTOS terapinin yeri nedir?Kireçlenmede özellikle ağrı ve hareket kısıtlılığı görülüyor, ayrıcı gıcırtı sesleri denen hareket ederken eklem içinden gelen sesler de olabiliyor. Bunun için biz GTOS terapi ile eklem etrafındaki bölgede ağrılı olan noktaları, yani kasları gevşeterek tedaviye başlıyoruz. Tabii ki bu noktaları gevşettikten sonra manuel terapi dediğimiz ellerle yapılan çeşitli fizik tedavi teknikleriRead more

 • Kireçlenme ağrılarında GTOS etkisi

  Kireçlenme ağrılarında GTOS etkisi

  Osrteartrit, yani halk dilindeki adıyla kireçlenme, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde yaygın rastlanan dejeneratif bir eklem rahatsızlığıdır. Kireçlenme çoğunlukla dizlerle ilişkilendirilse de, vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkabilen bir şikayettir. Diz kireçlenmesi: Dizinizi oynatırken “gıcırdama” sesi, “kazınma” hissi. Yürümede zorluk. Ayaklarda kireçlenme: Ayak bilekleri, ayak parmakları (özellikle baş parmak ve tabanı) gibi bölgelerde ağrı, duyarlılık ve şişlik.Read more

 • GTOS terapi ile ağrılara son

  GTOS terapi ile ağrılara son

  Ağrı şikayetlerinin giderilmesinde bilinen en etkili yöntemlerden biri olan GTOS terapi, omuz ağrıları, sırt, diz ağrıları, boyun ağrıları, bel ağrıları, bunların yanı sıra kireçlenme, fibromiyalji, kulunç, fıtık gibi rahatsızlıklara bağlı ağrı şikayetlerinin giderilmesinde iki seansta hızlı ve etkili sonuç verebiliyor. Burada GTOS terapi, yani uygulanan yöntem kadar uygulamanın nasıl yapıldığı da önem taşıyor. Kişiden kişiyeRead more

 • Ağrı tedavisi

  Ağrı tedavisi

  Sevgili seyirciler, bel, boyun, diz ağrıları, kireçlenme ve daha birçok ağrıya devrim niteliğinde bir yöntemle son veriliyor. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan GTOS terapi ile tek seansta sonuç almak mümkün. Tedavinin adı GTOS terapi. Kas, iskelet sistemi hastalıklarına tek seans kadar hızlı, efektif bir metod. Fizik tedavi metodudur. Uzmanın doğru basınç ve doğru yerlere doğruRead more