SİYATİK AĞRISI Nedir?

Vücuttaki en büyük sinir olan siyatik sinir, bel kemiğinin alt kısmından başlar ve bacağa kadar uzanır. Bacağın duyu ve motor fonksiyonların düzenlenmesini sağlayan siyatik, belin son omurları olan 4 ve 5. omurdan çıkar ve kalçadan geçerek diz bölgesinin arkasından ayağın altına kadar uzanır. S1 siniri olarak da bilinen bu sinirin sıkışmasına siyatik ya da siyatik ağrısı denir. Siyatik ağrısı, genellikle hafif şiddette başlar ve zaman geçtikçe şiddeti artar. Ağrı, tipik olarak bacak bölgesine yayılır. Kalça bölgesinden baldıra, diz altından bacağın yan ve ön kısmına ve son olarak topuğa doğru hissedilebilir. Genellikle tek taraflı olan ağrı, genç erişkinlerde, ağır iş yapanlarda ve egzersiz yapmayan kişilerde daha sık görülür. Bacakta ağrı hissi, güç ve his kaybıyla karakterize olan siyatik, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Siyatik belirtilerine geçmeden önce “Siyatik nedir?” sorusuna cevap vermek gerekir.

SİYATİK Nedir?

Vücuttaki en uzun ve en kalın sinir olan siyatik ya da tıp terminolojisindeki adıyla nervus ischiadicus, belin son omurlarından çıkarak dizin hemen altında sonlanır. Farklı bir deyişle belin alt bölgesinde bulunan L4, L5, S1, S2 ve S3 sinir köklerinin birleşmesi ile meydana gelen siyatik sinir, kalçada yer alan ve coxa olarak tanımlanan leğen kemiğinin içindeki delikli bölgeden geçerek bacağın arka bölgesine uzanır. Diz ekleminde dallara ayrılıp ayağa kadar ulaşarak bu bölgede motor ve duyu fonksiyonlarını oluşturur. Siyatik, aslında sinirin sıkışmasına bağlı oluşan ağrıya verilen isimdir. Sıklıkla merak edilen “Siyatik ne demek?” sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir. Siyatik sinirin bel bölgesinde yer alan köklerinin sıkışması ya da gerilmesi, bacakta ağrı hissiyatına yol açar. Bazı durumlarda omur kayması, iltihap, tümör ve kist varlığı gibi sebepler de siyatik sinir ağrısına yol açabilir. Kalçaya doğru yayılan bel ağrısıyla başlayan siyatik ağrısı, sinir boyunca kasıktan bacağın arka kısmına ve buradan ayağa kadar yayılır. Şiddetli siyatik vakalarında bacak güçsüzleşir, diz ve bilek refleksleri azalır. Kişi bacağını ne kadar yukarı kaldırırsa ağrı o kadar şiddetlenir.

Şikayetleri Nelerdir?

Belden ayağa kadar uzanan ağrı ile karakterize olan siyatik ağrısı, kişinin kalçasından topuğuna doğru çekildiğini hissetmesine neden olur. Hareket ile daha da şiddetlenen ağrı, bacak ve ayak bölgesinde siyatik sinirin geçtiği bölge boyunca his ve güç kaybına yol açar. Ağrının şiddeti bazı zamanlarda kişinin hareketlerini sınırlayabilir. Vücudun üst kısmının eğmek zorlaşır ya da dönme hareketi sınırlanabilir. Çoğunlukla kişi dik duramaz ve bir yana doğru eğilir. Yürüyüş sırasında ağrı hissedilen tarafta ayak sürükleme problemi görülebilir. Ayakların ve ayak parmaklarının alt tarafında ağrı, uyuşma ve karıncalanmanın yanı sıra iğne batmasına benzer bir his de duyulabilir. Şiddetli vakalarda hareket kaybı görülebilir. Ayrıca mesane ve bağırsakların kontrol edilememesine bağlı olarak idrar kaçırma gibi acil müdahale gerektiren şikayetler de siyatik belirtileri arasında yer alır. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ağrılı bacağa ait kaslarda incelme ve kısalma görülebilir.

Siyatik neden olur?

Siyatik ağrısı, çoğunlukla fıtıklaşan bir diskten kaynaklansa da pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Üç farklı grupta incelenen siyatik ağrıları, bel bölgesinde oluşan sıkışmalara, kalça kaslarında siyatik sinirin sıkışmasına, diz ekleminin arka bölümü ya da ayak bölgesinde travma kaynaklı zedelenmelere bağlı olarak görülebilir. Siyatik ağrısına neden olan faktörler aşağıda sıralanmıştır:

 • Hareketsizlik: Uzun süre hareketsiz kalmak ve oturmak, siyatik sinir ağrısına yol açabilir. Uzun süre oturarak araç kullanmayı gerektiren meslek gruplarında siyatik daha fazla görülür.
 • Ağır Kaldırmak: Özellikle bazı meslek gruplarında çalışan ve sürekli ağır yük kaldırması gereken kişilerde, siyatik sinir şikayeti daha yaygındır.
 • Obezite: Aşırı kilolu ya da obez olmak, vücut ağırlığının omurgada stres yaratmasına yol açar. Dolayısıyla bu durum siyatik oluşumunu tetikleyebilir.
 • Diyabet: Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, sinir sisteminin hasar görmesine neden olabilir.
 • İleri Yaş: Yaşlanmaya bağlı olarak kas, kemik ve kemik çevresindeki dokuların zayıflamasına bağlı olarak siyatik sinir ağrısı oluşabilir.
 • Travma: Kaza ve yaralanmalar sonrasında siyatik sinir ve etrafındaki dokunun zarar görmesine bağlı olarak siyatik sinir ağrısı görülebilir.
 • Gebelik: Gebelik sırasında artan kilo ve genişleyen uterusa bağlı olarak siyatik sinir baskılanabilir. Ayrıca karın ve memelerin bu dönemde büyümesi de ağırlık merkezinin değişmesine ve dolayısıyla siyatik sinirin üzerinde basınç oluşmasına neden olabilir.

Siyatik tanısı nasıl koyulur?

Kişi, siyatik ağrısı sebebiyle hekime başvurduğunda hekim, öncelikle hastanın anamnezini alır. Bu yüzden ağrı tarifi ve öykü oldukça önemlidir. Çoğunlukla kalçadan topuğa kadar uyuşma, ağrı ya da karıncalanma hissinin varlığı, siyatik tanısında önemlidir. Hekim, fizik muayene ile kaslarda güçsüzlük olup olmadığını ve reflekslerin mevcut durumunu kontrol eder. Kişinin, düz bir pozisyonda yatarken bacağını havaya kaldırmasını ister. Germe gibi bazı hareketler yaptırarak ağrının şiddetini ölçer. Aynı şekilde uyuşukluk ve his kaybı gibi şikayetlerin şiddetini araştırır. Hekim gerekli gördüğünde sinir uyarım testleri ile siyatik sinirde anormallik olup olmadığını kontrol eder. Bazı durumlarda hekim, BT ve MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri ile siyatik sinirin hangi bölgede baskılandığını görüntülemek isteyebilir. Siyatik ağrısına neyin sebep olduğunun anlaşılmasıyla birlikte tanı koyulur ve siyatik tedavisine başlanır.

Siyatik ağrılarında GTOS uygulaması

Siyatik sinir ağrısı, ağrıyla birlikte rahat hareket etmeyi de engelleyen, sık rastlanan ve son derece can sıkıcı bir şikayettir. GTOS terapisi siyatik ağrısı için çözüm olabilir. Ağrı şikayetlerinin giderilmesinde bilinen en etkili yöntemlerden biri olan GTOS terapi, siyatik ağrılarının giderilmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Siyatik ağrılarında GTOS terapi uygulaması çoğunlukla iki seansta hızlı ve etkili biçimde ağrıyı giderebilmektedir. Siyatik ağrıları için yapılan GTOS terapi uygulamasının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Siyatik sinirdeki bu sinirin geçtiği bölge ve komşu dokulara uygulanan GTOS terapi, tüm ağrıları hafifletebilir ve dindirebilir.

??‍♀️ İnsan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinir, gergin kaslar, omurga yaralanması, kas spazmları veya yaşa bağlı disk dejenerasyonu sonucu tahriş olduğunda kalça ve bacaklara yayılan bir ağrıya neden olur.

??‍♀️ Siyatik sinirdeki gerginliği gidererek ağrıyı ortadan kaldırmak ve hareket açıklığını artırmak için GTOS terapi protokolünden etkin şekilde yararlanılabilmektedir.

??‍♀️ Çoğunlukla iki seanslık GTOS terapi protokolü istenen sonucun alınmasını sağlayabilmektedir.

Siyatik sinir ağrısı, ağrıyla birlikte rahat hareket etmeyi de engelleyen, sık rastlanan ve son derece can sıkıcı bir şikayet. İnsan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinir, gergin kaslar, omurga yaralanması, kas spazmları veya yaşa bağlı disk dejenerasyonu sonucu tahriş olduğunda kalça ve bacaklara yayılan bir ağrıya neden olur. Siyatik sinirdeki gerginliği gidererek ağrıyı ortadan kaldırmak ve hareket açıklığını artırmak için GTOS terapi protokolünden etkin şekilde yararlanılabilmektedir. Çoğunlukla iki seanslık GTOS terapi protokolü istenen sonucun alınmasını sağlayabilmektedir.

Siyatik ağrısı tipik olarak belden bacağın bir tarafına, çoğunlukla diz altına yayılır.

Bacakta uyuşma ve karıncalaşma da eşlik edebilir.

En yaygın neden fıtıktır.

Oturmak beldeki diskler üzerindeki baskıyı artırdığından, uzun süre oturmaktan ya da araba kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Siyatik sinirdeki rahatsızlık basit bir fiziksel muayene ile ortaya çıkacaktır.

Muayenede bacaklarda kuvvet kaybı ve reflekslerin azalması da doğrulanmalıdır.

Tedavisinde, ağrı yönetimine ve insanları mümkün olduğunca aktif tutmaya odaklanılır.

Çoğu vaka ameliyatsız tedavi edilebilir.

GTOS terapi de siyatik ağrısında etkili sonuç veren bir yöntemdir.

Fizyoterapistler ayrıca kişiye özel bir esneme ve egzersiz rutini geliştirebilir ve ayrıca siyatik sinir üzerindeki baskıyı almak için duruşun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Hakkındaki Yazılar

 • GTOS terapi ile ağrılara son

  GTOS terapi ile ağrılara son

  Ağrı şikayetlerinin giderilmesinde bilinen en etkili yöntemlerden biri olan GTOS terapi, omuz ağrıları, sırt, diz ağrıları, boyun ağrıları, bel ağrıları, bunların yanı sıra kireçlenme, fibromiyalji, kulunç, fıtık gibi rahatsızlıklara bağlı ağrı şikayetlerinin giderilmesinde iki seansta hızlı ve etkili sonuç verebiliyor. Burada GTOS terapi, yani uygulanan yöntem kadar uygulamanın nasıl yapıldığı da önem taşıyor. Kişiden kişiyeRead more