Kireçlenme ağrılarında GTOS etkisi

Osrteartrit, yani halk dilindeki adıyla kireçlenme, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde yaygın rastlanan dejeneratif bir eklem rahatsızlığıdır. Kireçlenme çoğunlukla dizlerle ilişkilendirilse de, vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkabilen bir şikayettir.

  • Diz kireçlenmesi: Dizinizi oynatırken “gıcırdama” sesi, “kazınma” hissi. Yürümede zorluk.
  • Ayaklarda kireçlenme: Ayak bilekleri, ayak parmakları (özellikle baş parmak ve tabanı) gibi bölgelerde ağrı, duyarlılık ve şişlik.
  • Kalça kireçlenmesi: Kasık bölgesi, kalça ya da uylukta baskın ağrı ve hareket kısıtlılığı. Yürümede zorluk.
  • Boyun kireçlenmesi: Hareketle birlikte şiddeti artan, omuza, enseye, kürek kemiğine yayılabilen ağrı, boyunda sertlik, kola, ele ve parmaklara yayılabilen uyuşma hissi.
  • Ellerde kireçlenme: Özellikle parmak uçlarından yana doğru gelen ağrı, şişlik, kızarıklık, el becerilerinde azalma ve nodüller görülebilir.
  • Bel kireçlenmesi: Hassasiyet, sertlik, esneklik kaybı, tutulma, hareket kısıtlılığı, ağrı.

 

Kireçlenme genel olarak ağrı, sertlik, eklem hareketlerinde azalma ve kas zayıflığı ile seyreder. Kireçlenmede ana semptom ağrıdır. Ağrı künt ve acı vericidir. Ağrılar başa çıkılmaz hal aldığında, kireçlenmenin etkileri fiziksel sorunlarla sınırlı kalmayıp kişinin yaşamını kısıtlayan boyuta gelebilir ve sonuçta depresyon ve anksiyete gibi psikopatolojik sorunlara yol açabilir.

Kireçlenmeye bağlı ağrı şikayetlerinin giderilmesi bilinen en etkili yöntemlerden bir tanesi de GTOS terapidir. Osteoartritin oluşturduğu ağrılarla mücadelede GTOS tepariden etkin destek alabilirsiniz. Bel, boyun, diz ve diğer eklem kireçlenmelerine bağlı ağrı şikayetlerinin giderilmesinde GTOS terapi iki seansta etkili ve hızlı sonuç verebilmektedir. GTOS terapinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Fizyoterapist tarafından uygulanır.

Kireçlenme tedavisinin vazgeçilmez bir unsuru da egzersizdir. Fizyoterapistimiz GTOS terapi sonrasında kireçlenme şikayeti bulunan kişilere kişinin durumu, yaşı ve yaşam şekline özel olarak egzersiz programı da sunmaktadır.

Kireçlenme belirtileri

  • Ağrı: En yaygın şikayettir. Hareketliliğe bağlı olarak ağrı şikayeti artabileceği gibi gün sonunda eklem ağrıları daha da şiddetlenebilir. İlerlemiş vakalarda dinlenme sırasında da ağrı görülebilir.
  • Hareket kısıtlılığı: Bir eklem büküldüğünde ortaya çıkan batma hissi, rahatsız edici sürtünme sesi ve ağrı nedeniyle hareket kısıtlılığı oluşabilir.
  • Şişkinlik: Eklem etrafında hafif şişlik görülebilir.
  • Tutukluk: Sabahları ya da uzun süreli hareketsizliğin ardından kısa süreli tutukluk yaşanabilir. Örneğin diz kireçlenmelerinde yürüme engeli söz konusu olabilir.
Leave a reply