Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

İzmir’de ozon tedavisi hizmeti sunulan kliniğimizde ozon tedavisinin farklı uygulanış biçimlerine yer verilmektedir. Şimdi İzmir’de ozon tedavisi almak ve ozon tedavisinin gerek bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma gerekse pek çok hastalığın tedavisinde etkili olma özelliklerinden yararlanmak isteyenler için ozon tedavisi uygulamalarımızı inceleyelim.

Ozon tedavisine başvuran hastaların sayısı giderek artıyor. Ağrı tedavilerine odaklandığımız kliniğimizde de hastalarımız özellikle fibromiyalji, kireçlenme, eklem ağrıları, bel – boyun ağrıları, romatizmal ağrılar gibi şikayetlerle ozon tedavisinden de faydalanıyorlar. Bilindiği gibi ozon tedavisi hücre yenilenmesini hızlandırdığı için bu gibi ağrı şikayetlerinin tedavisinde son derece etkili sonuç verebilmektedir. Ozon tedavisi insan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” potansiyellerini kullanarak vücudu hastalıklar karşısında güçlendiren bir tedavi yöntemidir.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Kliniğimizde ozon tedavisinin farklı uygulanış yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bunlar:

 • Kansız serum ozon: Serum içerisindeki sıvıya özel bir makine yardımıyla aktarılan ozon, damar yoluyla hastaya verilirken hastadan kan alınması En pratik ozon tedavisi uygulanış biçimlerinden biridir ve özellikle kan görmek istemeyen hastalar açısından kullanışlıdır.
 • Minör ozon: Hastadan alınan 2 ila 5 cc kan, belirlenen dozda ozonla karıştırılarak tekrar hastanın kas içine enjekte
 • Majör ozon: Hastadan alınan 50 ila 200 ml kan, belirlenen dozda ozonla karıştırılarak tekrar damar yolundan hastaya kendi kanı verilir. Multipass ozon denilen ardışık ozon bu uygulamada kullanılır. Birkaç seansta alınan ozon uygulamasının tek seansta yapılması işlemidir. Kronik hastalıklarda ve kanser hastalarında uygulanan etkili bir metottur.
 • Ozonlu su: Özellikle mide hastalıklarında kullanılır. İçme suyu içine ozon gazının özel bir damıtma yöntemiyle eklenmesinin ardından hasta bu suyu içer. Sudaki oksijen miktarını artırır. Yüksek oksidasyon nedeniyle mikropları öldürür.
 • Eklem içi ozon: Belirlenmiş dozda ozon hastanın belirlenmiş eklemlerine enjekte
 • Ozon sauna: Kişi sauna kabini içinde yer alır, boynun aşağısından itibaren tüm vücut ozonlu sauna içerisinde iken uygulama yapılır. Kan dolaşımını hızlandırır. Kasları gevşetip rahatlama sağlar. Selülit giderici, zayıflatıcı, toksin atıcı, kademeli kilo vermeye yardımcı bir uygulamadır.
 • Rektal-vajinal ozon: Bölgesel rahatsızlıklar (örneğin mantar, kabızlık) söz konusu olduğunda uygulanır.

Ozon tedavisi kaç seans uygulanır?

Tek seans ozon terapi uygulaması bile kişinin kendini daha zinde ve iyi hissetmesini sağlayacak ve belirgin bir değişim sağlayacaktır.

Ozon tedavisinin etkisinin daha uzun süreli olması için en az 5 seans uygulanması gerekir. İdeal uygulama süreci ise 10 seanstır.

Bir ozon terapisi seansı ortalama 15 dakika sürer. Uygulamadan sonra kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmez ve günlük yaşamına kaldığı yerden rahatlıkla devam edebilir. Ozon tedavisi / ozon terapisi seansları haftada bir ya da iki kez tekrarlanabilir.

Ozon tedavisi kimlere uygulanmaz?

 • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz kalıtsal rahatsızlığı bulunan hastalarda (bakla alerjisi olanlarda)
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıkları bulunan hastalarda
 • Tiroit bezinin aşırı şekilde çalışma durumu olan hastalarda
 • Kronik pankreatit rahatsızlığı bulunan hastalarda
 • Yakın zamanda geçirilmiş kanama problemi olan hastalarda
 • Çok yakın zamanda kalp krizi geçirmiş olan hastalarda
 • Ozon gazına alerjisi bulunan astım hastalarında

Ozon tedavisi, herhangi bir yan etkisi bulunmayan tamamlayıcı ve destekleyici bir metottur. İzmir – Karşıyaka – Mavişehir’deki Ağrı ve Ozon Kliniğimizde ozon tedavisi yüksek hijyenik koşullar çerçevesinde VIP hizmet anlayışıyla uygulanmaktadır.

Leave a reply